sobota, 26 grudnia 2015

68.Tajemniczy sal dla moli książkowych- wyzwanie 4

Tematem następnej zakładki jest "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa.Karol Dickens- pisarz angielski żyjący w latach 1812-1870.
Opowiadanie Karola Dickensa nawiązuje do Wigilii Bożego Narodzenia. Po raz pierwszy książka ukazała się 19.12.1843 roku z ilustracjami Johna Leecha. Bohaterowie tej opowieści to:

 Ebenezer Scrooge-skąpy, chciwy, antypatyczny człowiek w podeszłym wieku. Bardzo bogaty, nienawidzi Świąt Bożego Narodzenia.

Fred- siostrzeniec Ebenezera. Pogodny, szczęśliwy, zakochany.

Bob Cratchit- kancelista w kantorze Ebenezera. Ojciec wielodzietnej rodziny, biedny, kiepsko opłacany, skromny i uczciwy człowiek.

Tim- syn Boba, chory, niepełnosprawny.

Jakub Marlej- postać fikcyjna-nieżyjący od 7 lat wspólnik Scrooga. Za życia skąpiec, po śmierci skazany na potępienie. Tuła się po świecie ciągnąc za sobą ciężki łańcuch, symbol swoich grzechów. W noc wigilijną przybywa do Ebenezera by go ostrzec przed potępieniem.

Trzy duchy- Duch przeszłych Świąt, Duch teraźniejszych Świąt i Duch przyszłych Świąt." Przeznaczeniem człowieka- mówiło widmo- jest żyć wspólnie z innymi ludźmi, razem z nimi pracować dla wspólnego dobra, razem cierpieć w niedoli, dzielić swoje radości i samemu cieszyć się szczęściem innych"

"Kto żyje wyłącznie dla siebie ten po śmierci skazany jest na wieczne tułanie, staje się martwym świadkiem tych wszystkich spraw i rzeczy w których nigdy nie brał udziału"

Do następnego... MIŚKA> 

11 komentarzy:

 1. Fajny i przydatny pomysł dla mola książkowego. Pozdrawiam i zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, ktorej wigili jest to duch :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładna zakładka - super zinterpretowana Opowieść Wigilijna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam z dziećmi przed Świętami... niesamowity klimat :)
  Świetny duszek na zakładce... ja zrezygnowałam z tej zabawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca interpretacja:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Super zakładka. :) Ja niestety poległam. Ciężki grudzień nie obfitował w czas i pomysłowość. :( Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super pomysł na zinterpretowanie tematu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No tak, duszek ;) Uwielbiam 'Opowieść Wigilijną'!

  OdpowiedzUsuń