poniedziałek, 8 listopada 2021

360. Łódź- miasto murali.

Witajcie!

Zapraszam Was na wirtualny spacer po Łodzi i podziwianie murali .

1. Podróżnik i koziołki

Mural znajduje się przy ul. Wyszyńskiego 80. Mierzy 35x12 m i przedstawia wędrowca w otoczeniu koziołków.2.  W areoplanie

Na budynku przy alei Politechniki 16 znajduje się mural przedstawiający staruszkę trzymającą kurę. Mural ma 16 m wysokości i 12 m szerokości. Inspirowany jest wierszem Tuwima o tytule "W areoplanie", który zaczyna się od wersów "Miała babcia kurkę, kurkę złotopiórkę"
Mój syn jest posiadaczem kilku tatuaży, między innymi właśnie owej Babci z kurką :)  ( tutaj w odbiciu lustrzanym, jak będę miała lepsze zdjęcie to podmienię )
3. Wysadzony z siodła

 Mural znajduje się przy alei Kościuszki 27. Przedstawia przewracającego się niebieskiego konia, który zrzucił z grzbietu jeźdźca.
4. Kobieta

Przy ul. Uniwersyteckiej 12 powstał mural przedstawiający kobietę i został wykonany jako praca dyplomowa Przemysława Blajzyka przy użyciu farb akrylowych i farb w sprayu. O popularności tego muralu świadczy fakt, że zaczął pojawiać się w formie tatuaży.
5. Kobieta z telefonem

Przy zbiegu ulic Zachodniej i Więckowskiego powstał mural przedstawiający kobietę czekającą na telefon
6. Ćma

Przy ulicy Kilińskiego 26 znajduje się mural "Sentir". Autorem jest Alexis Diaz z Puerto Rico. Tworzy on obrazy przy użyciu tuszu, który nakłada nieproporcjonalnie cienkim pędzlem. To naszkicowana grafika składająca się z milionów cieniutkich kresek. Największe wrażenie robi na żywo, obejrzany z bliska.

7. Przy ulicy Sienkiewicza 18 na przeciwko Filharmonii znajduje się mural Artura Rubensteina. To oryginalna interpretacja słynnej fotografii łódzkiego pianisty.

8. Oblicze piękna

Znajduje się na ul. Wschodniej 70. Przedstawia autorski obraz Matki Boskiej okrytej błękitną szatą z wyszytymi złotymi listkami.

9. Mural " Łódzkie totemy" ul. Jaracza 20

10. Mural "Gekon" ul. Traugutta 5

Mała mozaika na ścianie kamienicy przedstawia zwierzę podobne do gekona. Oko zwierza to otwór wentylacyjny, który dzięki temu zyskał artystyczną wartość.

11.Mural bez tytułu na ul Łąkowej 10

Przedstawia Jelenia złożonego z ogromnej ilości gałązek, w których schroniły się ptaki
12. Mural ul. Drewnowska 58

Fasada galerii handlowej Manufaktura. Wymiary 36m szerokości i 8 m wysokości.
Na dzisiaj to tyle. Murale pojawią się jeszcze na moim blogu , bo dużo ich w moim kochanym mieście.

Łódź pięknieje. W tej chwili ciężko się po Łodzi jeździ, bo ogromnie dużo się w niej dzieje. Remonty , rewitalizacje, inwestycje. Jedną z największych jest budowa miejskiego metra i rozbudowa łódzkiego Zoo. Kiedyś to było szaro bure miasto, smutne, ciemne. Teraz jest bardziej kolorowo, wesoło i jasno. Polecam całym sercem. Jest co oglądać.


Pozdrawiam serdecznie i dziękuję ,że zaglądacie pomimo iż mało mnie tu ostatnio.

Monika.
Zdjęcia ze strony Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

9 komentarzy:

 1. Nie miałam pojęcia, że w Łodzi jest tyle pięknych murali. Ja zatrzymałam się na dłużej przy Ćmie, ale przypadła mi do gustu też Kobieta z telefonem. Dziękuję za wycieczkę i pyszną kawę. 😘

  OdpowiedzUsuń
 2. Metro budują?! To mnie zaskoczyłaś 💪 Świetny wirtualny spacer po Twoim mieście Moniko. Niezwykle są te murale 😆 Dziękuje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe murale - wpadł mi w oko jeleń i ćma ale te pierwsze kolorowe też piękne. Muszę kiedyś sfotografować nasze chociaż nie są takie efektowne jak te z Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekne murale, mają ludzie talent.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. O tak zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Byłam kiedyś krótko w łodzi i jestem zachwycona tym miastem. Murale są cudne i zawsze to ładniej wygląda jak byle jak pobazgrane ściany bloków.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale boskie!!! Jak dla mnie babcia z kurką najlepsza!!!! Moja rodzina do Łodzi ma ogromny sentyment, ponieważ studiował w niej mój tato. Do dziś wspomina jak fabryki tętniły życiem :). Fajnie, że miasta teraz odradzają się, upiększają, a murale to świetny pomysł na zagospodarowanie szarych i ponurych ścian.
  Buziaki Moniczko! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam w Łodzi - piękne miasto :-). Choć murali nie kojarzę. Mam nadzieję, że po remontach i rewitalizacjach wypięknieje!

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam murale. Nie myślałam, że aż tyle ich jest w Łodzi. Zawsze uważałam, że to Bydgoszcz muralami stoi 🙂

  OdpowiedzUsuń